Nawigacja

Koło Matematyczne

PLAN PRACY KOŁA MATEMATYCZNEGO

DLA KLASY VI

Celem koła matematycznego jest rozbudzenie wśród uczniów zainteresowania matematyką i rozwijanie uzdolnień jak również pomoc w nadrabianiu zaległości.

Uczniowie będą doskonalić umiejętności określone w standardach: czytanie, pisanie, rozumowanie, wykorzystanie wiedzy w praktyce i korzystanie z informacji, aby lepiej przygotować się do sprawdzianu po szkole podstawowej. Treści nauczania powiązane są z treściami obowiązującymi  w podstawie programowej jak również uwzględniają zagadnienia przygotowujące uczniów do konkursu interdyscyplinarnego. Na zajęciach koła oprócz pracy z uczniem zdolnym (przygotowywanie do konkursów) realizowana jest również praca z uczniem słabszym, poprzez indywidualne podejście do niego, odpowiednie dostosowanie poziomu trudności zadań, zachęcanie i motywowanie, oraz pochwały za osiągnięcia na miarę możliwości ucznia. Większy nacisk postawiony jest na aktywizowanie uczniów oraz stwarzanie im takich sytuacji dydaktycznych, aby mogli samodzielnie pokonywać trudności i odczuwać satysfakcję z osiągniętego sukcesu.

W drugim semestrze część zajęć realizowana będzie w pracowni komputerowej. Uczniowie będą korzystać z Internetu i różnych źródeł informacji oraz zapoznają się z pracą w programie komputerowym PowerPoint.

CELE EDUKACYJNE

Ø  pobudzanie zainteresowań matematycznych

Ø  uzupełnienie i poszerzanie wiedzy matematycznej

Ø  przygotowanie do sprawdzianu po klasie szóstej

Ø  przygotowanie do udziału w konkursach matematycznych i w Konkursie Interdyscyplinarnym

Ø  rozwijanie umiejętności samodzielnego uczenia się celem wzbogacania własnej wiedzy

Ø  rozwijanie pamięci, wyobraźni przestrzennej, myślenia abstrakcyjnego i logicznego rozumowania

Ø  rozwijanie umiejętności analizowania danych, porównywania i uogólniania

Ø  doskonalenie umiejętności posługiwania się językiem matematycznym

Ø  uczenie planowania swoich działań tak aby osiągnąć sukces

Ø  doskonalenie umiejętności czytania ze zrozumieniem, korzystania z różnych źródeł informacji (tabel, wykresów, map, diagramów)

Ø  ukazanie możliwości zastosowania matematyki w praktyce

Ø  wykorzystanie nowych technologii informacyjnych   – zapoznanie uczniów z możliwością wykorzystania komputera w rozwijaniu umiejętności matematycznych

Ø  efektywne korzystanie z nowoczesnych różnych źródeł informacji – Internetu

TREŚCI NAUCZANIA

1. Liczby naturalne i ułamki:

a) Działania na liczbach naturalnych.

b) Działania na ułamkach zwykłych i dziesiętnych.

c) Kolejność wykonywania działań, obliczanie wartości wyrażeń arytmetycznych.

2. Liczby na co dzień:

a) Kalendarz i czas - obliczenia dotyczące upływu czasu między wydarzeniami (zegarowe i kalendarzowe).

b) Jednostki długości, masy, monetarne - zamiana i przeliczanie jednostek.

c) Skala na planach i mapach -  przeliczanie ze skali na mapie lub planie odpowiednich rzeczywistych

odległości i na odwrót.

d) Zaokrąglanie liczb.

e) Odczytywanie informacji - odczytywanie i analizowanie danych z tekstu źródłowego, tabel, wykresów, planów, map, diagramów ;  przedstawianie danych w postaci diagramów, wykresów.

f) Prędkość, droga, czas - obliczanie drogi, prędkości i czasu;  przeliczanie jednostek prędkości.

3. Figury płaskie i przestrzenne:

a) Obliczanie pól i obwodów wielokątów. Zamiana jednostek pola.

b) Obliczanie pól powierzchni i objętości prostopadłościanów. Zamiana jednostek objętości.

4. Liczby całkowite:

a) Liczby ujemne i dodatnie

b) Działania na liczbach całkowitych.

5. Wyrażenia algebraiczne:

a) Zapisywanie i odczytywanie wyrażeń algebraicznych. Obliczanie wartości liczbowej wyrażeń

algebraicznych.

b) Sumy algebraiczne. Redukcja wyrazów podobnych.

6. Równania:

a) Zastosowanie równań do rozwiązywania zadań tekstowych.

7. Trening przed sprawdzianem szóstoklasisty:

a) Rozwiązywanie zadań z arkuszy egzaminacyjnych i próbnych z lat poprzednich.

b) Rozwiązywanie zestawów zadań. (GWO, OKE, Kalendarz szóstoklasisty i inne)

8. Wykorzystanie technologii komputerowej:

a) Korzystanie z Internetu – samodzielne wyszukiwanie informacji na temat najsłynniejszych matematyków, zagadnień matematycznych itp.

b) Zapoznanie z pracą w programie PowerPoint.

d) Wykonywanie prezentacji komputerowych w programie PowerPoint.

e) Gry i zabawy dydaktyczne z wykorzystaniem komputera.

• Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Pankach
    Szkoła Podstawowa w Pankach, ul. Tysiąclecia 17, 42-140 Panki